Już od paru tygodni teren przed budynkiem szkoły wywołuje przyjemne uśmiechy. A wszystko za sprawą najpierw przepięknie kwitnącej magnolii, a teraz tulipanów i żonkili. Któż z nas nie potrzebował już kolorów, zieleni i zapachów po (jak zawsze) zbyt długo trwającej zimie?
Jednak te cuda natury nie pojawiły się przed szkołą same. Historia zazieleniania i ukwiecania terenu zaczęła się już około 18 lat temu. Tak, tak, dobrze czytacie. Wtedy zasadzono żywopłot i niekwestionowaną królową - magnolię.
Tradycję przejęła dalej Roma Żmudzka i z obecną klasą 8 b w roku 2018 zasadzili żonkile. Następnie we wrześniu 2022 r., w ramach działań proekologicznych, klasay 6 a i 5 a zasadziły tulipany - część cebul przyjechała nawet z samej Holandii. Rozmaite kolory, gatunki i kształty tulipanów cieszą oczy, a przede wszystkim są codzienną wiosenną niespodzianką. Okazało się, że wśród zasadzonych cebulek znalazły się także, "przez przypadek", hiacynty, krokusy i narcyze. Miło obserwować, czym nas jeszcze natura zaskoczy.
Klasa 6 b przygotowała karmniki dla ptaków. Karmniki przez okres zimowy były uzupełniane pokarmem dla ptaków, a także na magnolii powieszone były siateczki z ziarnami.
Wiosną 2023 r. zamontowano płotek, a klasa 6 a zaprojektowała tabliczki informujące, że w trawie coś piszczy i warto patrzeć pod nogi. "Nie bądź jeleń, szanuj zieleń" - wymownie i skutecznie.
Dzięki pani Ani Okonek jednego dnia w zielonej przestrzeni pojawiły się rownież aż trzy młode bzy.
Kwiecisty dywan przy magnolii został zaprojektowany, aby cieszyć oczy nas wszystkich, a także by nie przeszkadzał w czynnościach porządkowych.
Jesienią planujemy zasadzić kolejne cebulki, aby wiosną 2024 r. było jeszcze piękniej. Dlatego zachęcamy Wszystkich, aby porządkując swoje ogrody, nadwyżki tulipanów, żonkili, narcyzów i hiacyntów przynieść do nas, do szkoły (do p. Romy Żmudzkiej lub do p. Joanny Piesik). A my zrobimy z nich piękny, kolorowy i pachnący użytek.
Wiosno, trwaj!
Joanna Piesik i Roma Żmudzka