Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W tym roku przypada on 21 listopada. Z tej okazji w środę 20 XI zaproszono na zajęcia do klas VI a, b panią Magdalenę Domeracką z Sanepid-u, która przeprowadziła zajęcia profilaktyczne dotyczące szkodliwości palenia papierosów tradycyjnych, e-papierosów, snusów, przyczyn sięgania po wyroby tytoniowe i asertywnej odmowy. Była to naturalna kontynuacja zajęć, które uczniowie zrealizowali w klasie V w ramach programu „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Poszerzono go o doświadczenie z wypaleniem jednego papierosa urządzeniem tzw. Tadkiem i pokazaniem , jaki ślad ciał smolistych pozostaje po nim na płucach. Sam zapach dymu tytoniowego i wygląd kartki z widokiem zasmolonych płuc skutecznie odstraszył uczniów. Zdjęcia z doświadczenia pokazujemy poniżej, aby i inni uczniowie wyciągnęli z nich wnioski zdrowotne.
Aktualności
„Wybierz życie bez tytoniu”
Konkurs matematyczny Fenek
Uczniowie klas 2 i 3 w październiku przystąpili do ogólnopolskiego konkursu matematycznego Fenek. Zarówno z klasy 2 jak i 3 było to13 uczniów. Otrzymaliśmy właśnie wyniki z sesji jesiennej i tak w klasach 2 laureatami zostali nastepujący uczniowie:
- Zuzanna Rosentreter kl.2a,
- Leon Kilichowski kl.2b,
- Klara Nazar kl.2b,
- Mikołaj Raddatz kl.2b,
- Julia Puwalska kl. 2b,
- Aleksander Brząkała kl.2a
Natomiast w klasach 3 laureatem został :
- Wojciech Świetlik kl.3a.
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w sesji zimowej która odbędzie się na początku stycznia.
Tekst: Maria Anhalt
Klasy 8 w Baju Pomorskim
W piątek, 11 października 2024 r. uczniowie klas ósmych z wychowawczyniami i nauczycielami wyruszyli do Torunia.
Spacer po Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu był doskonałą okazją, by posłuchać opowieści o historii miasta, którą ciekawie przedstawił nam pan dyrektor Marek Sass. Wzdłuż wiślanego nabrzeża roztaczał się piękny widok na miasto – zwłaszcza zabytkowe mury obronne – oraz mosty łączące brzegi Wisły.
O godzinie 12.00 na scenie Teatru Baj Pomorski wystawiony został spektakl pt. „Borowiacki Bryfkarz”. To była sztuka pochodząca z Borów Tucholskich. Zagrali w niej artyści z Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie.
Niecodzienne widowisko zostało wystawione dzięki współpracy aktorek związanych z Bajem Pomorskim z animatorkami pracującymi w GOK-u. Pani Barbara Rogalska odpowiedzialna była za scenariusz,a pani Edyta Soboczyńska wyreżyserowała to widowisko.
Z zapartym tchem oglądaliśmy ten niezwykły spektakl. W przedstawieniu, które nagrodziliśmy gromkimi brawami wzięli udział także nasi starsi koledzy.
A oto refleksje uczniów klas ósmych po obejrzeniu spektaklu „Borowiacki Bryfkarz”...
- Podobało mi się otoczenie i klimat. Piękna, kreatywna scenografia spowodowała, że mogłam poczuć się jakbym była częścią tego spektaklu. Sztuka ukazała jak ważną rolę pełni natura. (Dorota)
- Spodobało mi się, że scenariusz przedstawienia został oparty na faktach, opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. (Ola)
- Scenografia spektaklu , światła oraz efekty specjalne sprawiły, że czułam jakbym w nim uczestniczyła. (Milena)
- Podobał mi się kontekst przedstawienia – porównanie świata nowoczesnego z odległymi czasami. (Wiktor)
- Po obejrzeniu sztuki zrozumiałam, że mieszkamy w pięknym miejscu i należy to docenić. Nasz rejon ma wiele ciekawych tajemnic i legend. (Zuzia)
- Zrozumiałam, że nie warto spędzać całych dni wpatrzonym w ekran telefonu, ponieważ w tym czasie moglibyśmy zrobić coś ciekawszego. (Julia)
- W dzisiejszych czasach ludzie często nie dostrzegają piękna natury. Przez rozwój technologiczny schodzi ona na dalszy plan. (Fabian)
- Dostęp do internetu nie jest tak istotny jak nam się wydaje. Wizyta u dziadków czy cioci na wsi może być doskonałą alternatywą, żeby sobie odpocząć od obowiązków i spędzić czas z bliskimi. (Nikodem)
- Nieważne gdzie spędzamy czas, lecz z kim. Z ważną dla nas osobą nie nudzimy się nigdy. (Franek)
- Dowiedziałem się o ciekawych miejscach, które znajdują się na terenie Borów Tucholskich. (Dominik)
- Warto doceniać ludzi, ponieważ pod płaszczykiem na pozór nudnej osoby może się kryć bardzo wyjątkowa i inspirująca osobowość. (Magda)
- Po obejrzeniu spektaklu zrozumiałam, że niewiele wiem o swojej małej ojczyźnie i powinnam dowiedzieć się więcej. (Natalia)
- Spodobało mi się, że w spektaklu brali udział absolwenci naszej szkoły. Doskonałym pomysłem było rozgrywanie akcji na całej sali teatru, ponieważ nigdy nie byliśmy do końca pewni, z której strony wyjdzie dany aktor. (Sandra)
- Warto było obejrzeć sztukę teatralną, ponieważ poznaliśmy słowa wywodzące się z naszej gwary oraz legendy. Oglądałam ją z zainteresowaniem. Z chęcią obejrzałabym dalszą część. (Maja)
Zdjęcia nr 1-9 dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie.
13
SZLACHETNA PACZKA
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im.
Jana Pawła II w Gostycynie!
Po raz trzeci nasza szkoła przyłącza się do ogólnopolskiego projektu SZLACHETNA
PACZKA.
Organizujemy pomoc, która będzie wsparciem, impulsem do działania oraz szansą na lepsze
życie dla jednej z rodzin zamieszkujących nasz powiat tucholski.
Zapraszamy wszystkich do włączenia się w przygotowanie Mądrej Pomocy odpowiadającej
na konkretne potrzeby Rodziny.
Lista potrzeb dostępna w załączonym linku: https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/rodzina/138958/3526?context=family_choosen&utm_source=autoresponder-swr&utm_medium=email&utm_campaign=paczka2020&utm_term=darczynca skopiuj i wklej do przeglądarki
POMAGAMY!!!
W następujący sposób:
1. Zbieramy artykuły spożywcze i chemię gospodarczą w specjalnie przygotowanych kartonach
przy wejściu do szkoły.
2. Zbieramy pieniądze na stół z 4 krzesłami, krzesło do biurka, pościele do słoika, który będzie w sekretariacie.
Zbiórka trwa do 6 grudnia!
Liczy się każda pomoc!
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!!
Koordynator akcji Kamila Borowicz – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gostycynie
Ligowe spotkania matematyków.
W sobotę, 16 listopada, odbyło się w naszej szkole pierwsze spotkanie uczestników etapu rejonowego konkursu matematycznego organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Etap rejonowy „Ligi Zadaniowej” składa się z trzech spotkań. Zatem odważni matematycy spotkają się jeszcze dwa razy: 8.02.25 r. oraz 29.03.25 r. Po trzech spotkaniach punkty zostaną zsumowane i siódmoklasiści, którzy zdobędą co najmniej 75% punktów, zakwalifikują się do etapu finałowego. Laureaci etapu finałowego są zwalniani z części matematycznej egzaminu ósmoklasisty. Jest o co walczyć.
Do konkursu zgłosiło się 48 uczniów z 12 szkół podstawowych powiatu tucholskiego i sępoleńskiego. Pan Dyrektor Marek Sass powitał wszystkich bardzo serdecznie i życzył powodzenia. Sprawy związane z organizacją i przebiegiem spotkania przybliżyła Pani Małgorzata Kunca, natomiast Pani Małgorzata Gumienna koordynowała przebieg losowania nagród – niespodzianek, którymi obdarowano po jednym uczestniku z klasy szóstej i siódmej.
Uczniowie rozwiązywali zadania w dwóch salach. Mieli na to 90 minut. Niektórzy byli zadowoleni, a niektórzy twierdzili, że zadania były trudne. Na szczęście można nadrobić stracone punkty na następnym spotkaniu.
Życzymy im tego z całego serca.Małgorzata Kunca