W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gostycynie od października 2025 r. do czerwca 2026 r. prowadzone były zajęcia w ramach autorskiej innowacji pedagogicznej Pani Marleny Góreckiej „Mój mały świat”. Uczestnikami cyklu zajęć była dwójka chłopców – Julian i Kornel z klasy 1b. Założeniem innowacji pedagogicznej było nabywanie śmiałości i prawidłowej postawy w kontaktach społecznych oraz rozwijanie samodzielności w codziennych życiowych sytuacjach.
Po wprowadzeniu innowacji pedagogicznej i przygotowaniu bazy do pracy, (spacer po okolicy, fotografowanie miejsc publicznych, stworzenie mapy miejsc publicznych do odwiedzenia) zajęcia z każdego bloku tematycznego były realizowanie podczas 3 spotkań. Na początku tworzyliśmy mapę myśli i zapisywaliśmy to, co najistotniejsze w danym temacie. Następnie, aby poprzez zabawę i naukę przybliżyć poruszany temat odbywały się zajęcia różnymi metodami np. kalambury, odgrywanie scenek, poszukiwanie przedmiotów w sali, opis obrazka itp. Zwieńczeniem każdego bloku tematycznego było wyjście do miejsca publicznego i zrealizowanie zaplanowanych przez nauczyciela zadań wymagających od uczniów umiejętności praktycznych.
Podczas trwania innowacji pedagogicznej udało nam się bliżej poznać pracę i zobaczyć od środka funkcjonowanie takich miejsc jak: szkoła, hala sportowa, biblioteka, Gminny Ośrodek Kultury, Centrum Medyczne, apteka, kosmetyczka, fryzjer, sklep, kwiaciarnia, Posterunek Policji, Urząd Gminy, poczta i bank.
Spotkaliśmy się z niesamowicie pozytywnym odbiorem innych ludzi w miejscach publicznych. Wszyscy bardzo chętnie podejmowali współpracę, poświęcali swój czas pomagając w realizacji założeń innowacji pedagogicznej i tak naprawdę byli jej częścią. Pewnych sytuacji i rozmów nie można zaplanować, dlatego to tak wartościowe dla każdej ze stron. Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych osób.
tekst: Marlena Górecka
